Iron Belle wygrywa Oaks. Va Bank w formie

Trenowana przez Krzysztofa Ziemiańskiego Iron Belle wygrała Oaks, powtarzając sukces swojej matki Infamii sprzed 6 lat, także pod czeskim dżokejem Martinem Srnecem. Po nieudanym występie w Derby klacz była liczona w drugiej kolejności. Niepokonany Va Bank pokazał moc w gonitwie o Nagrodę Kozienic, która miała być dla niego ostrym przetarciem przed występem w Niemczech.

Krzysztof Ziemiański wierzył w Iron Belle od początku sezonu. Nawet w poprzednim, kiedy klacz biegała na średnim poziomie, twierdził, że w przyszłości może osiągać sukcesy. Te słowa okazały się prorocze, choć po nieoczekiwanym zwycięstwie w biegu o Nagrodę Soliny, w Derby była dopiero dziesiąta. Tym razem na elastycznym torze, który chyba odpowiada jej tak samo jak matce, galopowała po pewne zwycięstwo. Sensacyjnie drugie miejsce zajęła finiszująca z końca stawki Francaise. Przez chwilę wydawało się nawet, że powalczy z Iron Belle. Trzeci była Silvera, tuż przed metą pokonując najbardziej faworyzowaną, ale chyba zbyt ofensywnie przeprowadzoną Best Line.

Tymczasem szykowany do pierwszego zagranicznego występu Va Bank bez najmniejszych kłopotów rozprawił się z rywalami w gonitwie o Nagrodę Kozienic. Jego finisz przy najszybszej ćwiartce (29,2 sek.) był imponujący. Daleko za nim na drugim miejscu celownik minął Newerly, pokonując trzyletniego Langfuhra, trenowanego w Czech pięciolatka Solar Eclipse i niezbyt dobrze przeprowadzonego Marywila. Ciekawe, na co będzie stać najlepszego polskiego konia starszego w rywalizacji na niemieckim torze Baden-Baden pod koniec sierpnia. Widać, że forma czterolatka idzie w górę.

Wcześniej, 14 sierpnia, w Niemczech ma pobiec derbista Caccini. Jemu poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, bowiem ma on rywalizować w Grosser Preis von Berlin (G1). Wówczas dowiemy się, gdzie jest miejsce najlepszych polskich koni. Va Bank ma zgłoszenie do biegu rangi G3.

Oba świetne jak na polskie warunki konie mają wspólny minus – konkurencja na krajowym podwórku nie zmusiła ich do szczególnego wysiłku, ani nie zapewniła im prawdziwego sprawdzianu. Rocznik derbowy jest raczej słaby, co wykazały dotychczasowe gonitwy porównawcze: Demon Cluba (uczestnik Derby Neo przegrał z Masterpowerem i grupowym do tej pory Bowiem), Syreny (Bronislav i So Good So Right nie liczyły się w starciu ze starszymi sprinterami) oraz Kozienic (Newerly bez kłopotu pokonał niosące aż o 6 kg mniej trzylatki). Wygląda więc na to, że dopiero w Niemczech te konie spotkają przeciwników z prawdziwego zdarzenia.

Iron Belle wygrywa Oaks. Va Bank w formie

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>