Berlińskie przetarcie

W Niedzielę Wielkanocną na torze Berlin-Hoppegarten wystartowały najlepsze starsze folbluty w Polsce, Konie Roku – Caccini (2016) oraz Va Bank (2015). Ogiery zostały zapisane do biegów rangi Listed i w notowaniach były uznawane za faworytów. Lepiej zaprezentował się ubiegłoroczny derbista, który na dystansie 2800 m stoczył walkę o zwycięstwo. Va Bank był czwarty. W biegu niższej rangi (hcp. II kat.) nieźle zaprezentował się wrocławski Newerly.

W najbliższą niedzielę pierwszy wyścigowy mityng w Polsce (na Służewcu), ale niektóre konie już rozpoczęły sezon. Na zagraniczne starty jako pierwsi zdecydowali sie trenerzy z Wrocławia – Robert Świątek i Michał Borkowski. Już w połowie lutego na starcie wyścigów na zamarzniętym jeziorze u podnóża Alp w szwajcarskim Sankt Moritz stanęła czwórka koni. Folbluty Uczitelka Tanca i Zryw oraz araby Esid in Zamour i Estarion nie poradziły sobie w nowych warunkach i zamykały stawkę. Dwa tygodnie później Uczitelka Tanca w podobnych warunkach (ale trudniejszym biegu – Listed) wypadła już lepiej zajmując piąte miejsce w dziewięciokonnej stawce. Pozostałe polskie konie już nie pobiegły, gdyż ze względów bezpieczeństwa mityng przerwano.

Dzielna podopieczna Michała Borkowskiego, Uczitelka Tanca, pod koniec marca wystartował jeszcze w niemieckim Dusseldorfie. Mimo że przez większość wyścigu biegła na końcu stawki, to na prostej finiszowała kapitalnie i ostatecznie o włos przegrała w handikapie II kategorii. Bez miejsca tego samego dnia biegała Tagra, a na początku kwietnia w Berlinie dalsze miejsca zajmowały Zarra, Kapryśna i Kurier.

Ale wróćmy do najważniejszego wydarzenia, czyli występów polskich koni w Berlinie w Niedzielę Wielkanocną. Zaczęło się mało optymistycznie, bowiem startujący w pierwszej gonitwie na dystansie 1600 m Tabor ze stajni Roberta Świątka zupełnie sobie nie poradził i zamykał pole. Pozostało oczekiwanie na gonitwę czwartą, w której faworytem był pięcioletni Va Bank (tr. Maciej Janikowski), a outsiderem trenowany przez Adama Wyrzyka Bowie. Niekorzystne losowanie boksów startowych sprawiło, że już na początku biegu (Preis von Dahlwitz – Listed, 2000 m) oba konie musiały walczyć o zajęcie lepszych pozycji. Galopowały z tyłu stawki. Wkrótce Martin Seidl na Va Banku zaczął się przesuwać do przodu, Bowie pozostał na końcu i przed wyjściem na prostą odpadł. Wydawało się, że Va Bank ma dogodną pozycje do ataku, ale nie odpowiedział na posył dżokeja. W połowie prostej było jasne, że nie doścignie walczących o wygraną Wild Chiefa i El Loco, bo był wyraźnie zmęczony. W efekcie stracił trzecie miejsce na rzecz nieliczonego Apoleona. Zgodnie z przedbiegowymi zapowiedziami trenera ten wyścig był traktowany jako „przetarcie” i ogierowi wyraźnie zabrakło kondycji w trudnych warunkach (tor był miękki).

Zdecydowanie lepiej zaprezentował się derbista Caccini (tr. Adam Wyrzyk), który brał udział w długodystansowym (2800 m) biegu ALTANO-Rennen (Listed). Przybyły specjalnie na ten wyścig Tomáš Lukášek chwilę po starcie zajął czwartą pozycję i lekko przesunął się w dystansie do przodu, gdy liderzy zaczęli słabnąć. Na prostej przypuścił szybki atak – być może nieco zbyt szybki. Caccini objął prowadzenie zostawiając za sobą konie z czoła wyścigu, ale za nim ruszyła niosąca o 1,5 kg mniej Kashmar. W końcówce klacz wyprzedziła czterolatka, który jeszcze podjął walkę, jednak nie zdołał skontrować rywalki. Przegrał o szyję. W połowie maja Caccini ma pobiec na dystansie 3200 m w gonitwie G2 – 46. Comer Group International Oleander-Rennen. Niewykluczone, że będzie miał okazję zrewanżować się klaczy za pierwszy bieg sezonu 2017 (obecnie w zapisie jest 31 koni).

W handikapowym biegu II kat. mógł podobać się trenowany przez Michała Borkowskiego Newerly. Przez większość dystansu galopował z tyłu licznej stawki, ale na prostej ładnie finiszował i zajął ostatecznie czwarte miejsce.

Na zagranicznych torach biegały już również kłusaki. Jak na razie na Litwie wygrała Belee Cass, w Niemczech dwukrotnie Brandy Hornline (m. in. wczoraj), a w Czechach Art Deco oraz Thetis des Neuzy.