Po ostatnich sprawdzianach przed Derby…

W zapisie do Derby pozostały 24 konie. Mają już za sobą najważniejsze próby, a my postanowiliśmy pokusić się o ich ocenę. Podkreślone zostały trzylatki, które według nas mogą zaistnieć w rywalizacji o miejsca w pierwszej piątce biegu o błękitną wstęgę.

 Tr Michał Borkowski

 1. og. ELUZZAM (FR)
 2. og. KURIER
 3. og. SPASSKI

Z trójki koni zapisanych przez wrocławskiego trenera Michała Borkowskiego najsłabszy wydaje się Spasski. Co prawda, niedawno pokazał się z dobrej strony, ale to nie jest koń z najwyższej półki i trudno mu wróżyć sukces w klasyku. Występ szybkiego Kuriera w biegu o Nagrodę Iwna potwierdził, że na dłuższych dystansach nie będzie mu już tak łatwo zaskoczyć rywali. Większe nadzieje trener Borkowski może wiązać z Eluzzamem, który ewidentnie zyskuje wraz z wydłużaniem dystansu. W mocnym wyścigu i przy optymalnym przeprowadzeniu go w dystansie, może sprawić niespodziankę i powalczyć o płatne miejsce.

Tr Maciej Janikowski

 1. og. ALBAICIN
 2. og. JAM DUKE (GB)
 3. og. MAGNETIC
 4. og. POLISH SPIRIT (IRE)

Jeszcze niedawno wydawało się, że to bardzo solidna czwórka, ale ostatnie biegi pokazały, że o sukces w Derby może nie był łatwo. Właściwie jedynie Jam Duke’owi można wystawić dobrą notę. Trzeba jednak pamiętać, że ścigał się on w mniej wymagającym towarzystwie, mimo to zademonstrował predyspozycje stayerskie, finiszował dynamicznie i miał sporo czasu na regenerację sił. Trzeba się z nim liczyć. Bardzo wysoko oceniany w stajni Polish Spirit ma potencjał, ale w rozegranym solidnym tempem biegu o Nagrodę Iwna galopował ciężko. Być może jest jeszcze dla niego zbyt wcześnie na sukcesy na najwyższym szczeblu. Nie zachwyca również Magnetic – wygląda tylko na solidnego konia. Albaicin biega najsłabiej z tej czwórki.

 

Tr Janusz Kozłowski

 1. og. BLUE CONNOISSEUR (IRE)
 2. og. DEFINITION
 3. kl. GRESHNITSIA (FR)

Z niezłej trójki koni wystawianych przez Janusza Kozłowskiego, najlepiej w miniony weekend wypadła Greshnitsia. Dobra rodowodowo klacz nie jest bez szans na dobry wynik w Derby. Definition nie poradził sobie w Iwna, Blue Connoisseur wypadł nieco bezbarwnie w gonitwie grupowej (miejsce w szeregu pokazała mu niezgłoszona do Derby Furia). Być może w przypadku Definition lepsza byłaby mniej ofensywna taktyka, jednak to raczej nie jest koń tej klasy, przynajmniej na razie. Blue Connoisseur zdaje się potrzebować krótszego dystansu, ale może jeszcze zbyt wcześnie, żeby go całkiem skreślać.

 

Tr Małgorzata Łojek

 1. kl. NAGRODA

Pokonała Greshnitsię, więc teoretycznie powinna być brana pod uwagę. Z Soliny została wycofana prawdopodobnie z powodu urazu, a to oznacza, że jej występ w Derby jest bardzo mało prawdopodobny.

 

Tr Wojciech Olkowski

 1. og. BUSH BRAVE (IRE)
 2. og. INVINCIBLE GUNNER (IRE)
 3. og. JULES’S DREAM (IRE)

Chociaż ogiery Olkowskiego utraciły status głównych faworytów do wygranej w Derby, to nadal każdy z nich powinien walczyć o miejsce w czołówce. Numerem jeden pozostaje oczywiście Bush Brave, który w Iwna potwierdził, że jest lepszy od Jules’sa Dreama również na dłuższym dystansie. Nadal należy go uznać, za jednego z dwóch głównych kandydatów do zdobycia błękitnej wstęgi. Finisz Jules’sa w Iwna mógł się podobać, ale spora w tym zasługa spokojnego przeprowadzenia go przez Szczepana Mazura. Czy w Derby ta sztuka uda się równie łatwo? Nie wiadomo. Invincible Gunner to koń dobry, jednak nie klasowy. Tylko przy bardzo korzystnym układzie gonitwy mógłby zaistnieć w rozgrywce, natomiast na wywalczenie płatnego miejsce ma realne szanse.

 

Tr Roman Piwko

 1. og. INCOGNITO
 2. og. TUDEMON

Bez wątpliwości lepszy jest pierwszy z nich. Może się jednak okazać, że niezbyt utytułowany i specjalizujący się w krótkich dystansach ojciec, mówiąc w wyścigowym slangu, „trzyma go za nogi”.

 

Tr Adam Wyrzyk

 1. kl. MONA KERBILI (FR)
 2. og. VELNELIS (IRE)

Z tą dwójką trzeba się liczyć. Nawet porażka klaczy w Soliny nie powinna odebrać jej miana najgroźniejszej z klaczy, ponieważ trzeba pamiętać, że niosła o 3 kg więcej od Greshnitsii. Czy jednak klacze mają szanse powalczyć z ogierami w tym roku? Nie sposób to ocenić. Według nas – Mona może namieszać w czołówce. Velnelis wspaniale zaprezentował się w rywalizacji o Nagrodę Iwna i musi być uznawany za jednego z dwóch głównych faworytów.

 

Tr Emil Zahariev

 1. og. LARGO FORTE (GB)

Dwukrotnie bardzo zawiódł. Start w Derby raczej nie jest dla niego. Trener musi nad nim spokojnie popracować, żeby przywrócić go do formy z ub. roku lub choćby pierwszego tegorocznego startu.

 

Tr Krzysztof Ziemiański

 1. og. INDIGO OCEAN (FR)
 2. kl. SHANTARAM (SPA)
 3. og. UMBERTO CARO (FR)

Indigo Ocean nie spełnił oczekiwań trenera i niemal na pewno zostanie skreślony. Shantaram nie poszła z formą do przodu i raczej trzeba ją ocenić niżej niż Greshnitsię oraz Monę Kerbili. Chyba lepiej byłoby dla niej ominąć Derby. Drobny Umberto Caro ma za sobą udany start i dłuższy odpoczynek. Być może pozwoli mu to w Derby powalczyć o płatne miejsce, chociaż kilka koni trzeba ocenić wyżej od niego.

 

Tr Anna Zielińska

 1. og. PERCY

Z pewnością, ma talent, ale Derby to chyba dla niego zbyt wcześnie. Liczna stawka solidnych koni może okazać się zbyt dużym wyzwaniem na tym etapie jego kariery.

 Tr Gerald Geisler – Niemcy

 1. og. PRIME PROJECT (GER)

Trudno się spodziewać, żeby Niemcy zdecydowali się na przyjazd do Warszawy z tym koniem.

Po ostatnich sprawdzianach przed Derby…

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>