Royal Ascot: wtorek dla Godolphin

Wielki meeting Royal Ascot rozpoczął się rewelacyjnie dla stajni Godolphin. Reprezentujące słynne błękitne barwy folbluty wygrały podczas wtorkowych zmagań 3 z 6 wyścigów, w tym dwa najbardziej prestiżowe wyścigi milerskie: Queen Anne Stakes (G1, 1609 m) i St James’s Palace Stakes (G1, 1603 m), a dodatkowo rywalizację Listed dla dwulatków (1006 m) – Windsor Castle Stakes. W sprinterskiej gonitwie najwyższej kategorii (King’s Stand Stakes – G1, 1006 m) triumfowała amerykańska Lady Aurelia, odnosząc pod Frankiem Dettorim drugie zwycięstwo podczas mityngów Royal Ascot. Na zdjęciu Barney Roy (źródło: mirror.co.uk)

Rywalizacja rozpoczęła się po myśli najsłynniejszej stajni świata. Startujący w roli faworyta w Queen Anne Stakes Ribchester (tr. Richard Fahey) jako pierwszy wyprzedził na finiszu odpadającego lidera Dutch Connection. Jednak jakieś 150 m przed celownikiem mogło się wydawać, że nie da rady. Dopadły go również mocno liczony Mutakayyef oraz irlandzki Deauville. Tymczasem William Buick przełożył bat do lewej ręki i dał Ribchesterowi sygnał, że to jeszcze nie koniec. Czterolatek odpowiedział znakomicie i w końcówce uzyskał nad walczącymi o drugie miejsce rywalami bezpieczną przewagę. Na uwagę zasługuje też świetna postawa niemieckiego Spectre, który był czwarty.

Godolphin wygrał też milerską rywalizację trzylatków w St James’s Palace St. Tym razem wystawiane przez „błękitnych” Barney Roy (tr. Richard Hannon) oraz Thunder Snow były uznawana za głównych przeciwników zdecydowanego faworyta – Churchilla z irlandzkiej stajni Aidana O’Briena. Jednak, choć ogier był niepokonany od czasu debiutu i wygrał zarówno angielską, jak i irlandzką edycję klasycznego biegu 2000 Guineas (na tym samym dystansie), musiał sporo namęczyć się w poprzednich startach. Stajnia O’Briena nie podyktowała warunków tego biegu, pomimo zapisu trzech koni. Mocne tempo narzucił tymczasem Rivet pod Andreą Atzenim. Za nim blisko trzymał się jeden z tercetu wybitnego irlandzkiego trenera – dosiadany przez jego córkę Donnachę Lancaster Bomber, który jako pierwszy ruszył na prostej. W ślad za nim rozpędziły się oba godolphinowskie ogiery, natomiast Churchill usiłował finiszować z dalszej pozycji. Rywale jednak nie słabli, więc nie potrafił zbliżyć się do walczącej trójki i ostatecznie był czwarty. Tymczasem w końcówce wysyłany przez Jamesa Doyle’a Barney Roy objął prowadzenie i minął celownik o długość przed Lancaster Bomberem, do końca naciskanym jeszcze przez Thunder Snow.

Hat-trick dla godolphin skompletował w ostatnim wyścigu William Buick na ogierku Sound and Silence (tr. Charles Appleby). Co więcej, drugie miejsce zajął biegnący w tych samych barwach Roussel, a to spore osiągnięcie, jeśli wziąć pod uwagę, że w tym biegu startowały aż 22 dwulatki.

Trzeci z wyścigów G1 – sprinterski King’s Stand Stakes, wygrał Frankie Dettori na Lady Aurelii ze stajni Wesleya Warda. W ub. roku, w wieku dwóch lat, klacz również wygrała jeden z wyścigów podczas Royal Ascot.

W środę głównym punktem programu będzie wyścig Prince of Wales’s Stakes (G1, 2004 m). Wezmą w nim udział tak wyśmienite konie jak: Highland Reel, Jack Hobbs czy Ulysses. W czołówce może zamieszać też Decorated Knight.

Royal Ascot: wtorek dla Godolphin

| Zagranica | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>